Norwegia Północna - atrakcje, porady, ciekawostki

 

Tym razem wybraliśmy się motocyklem na północ Kraju Fiordów. W 19 dni zrobiliśmy 5868 km. Jak zawsze ważna dla nas była nie ilość godzin jazdy, a atrakcje Norwegii Północnej i jak zawsze jak tylko się dało wybieraliśmy dzikie noclegi. W tym poście

zebraliśmy przydatne informacje, dowiesz się jak tanio podróżować po Norwegii, czy można nocować na dziko, jakie są mandaty i znajdziesz wiele porad i ciekawostek.

Norwegia Północna motocyklem

Czy warto jechać do Norwegii Północnej?

Choć Norwegia północna zniechęca arktyczną aurą, może nieco przerażać i budzić wątpliwości to zdecydowanie warto tam jechać, choćby tylko po to, aby stanąć przy słynnym Globusie na Nordkappie (uznawanym za północny koniec europy kontynentalnej) i o północy obserwować niezachodzące słońce. Emocje są tak ogromne, że ich przyjemny ciężar czujemy do dziś :)
Co to jest Nordkapp? Czy faktycznie jest najdalej wysunięty na północ? Gdzie spać na Nordkappie? Ile kosztuje wjazd? - odpowiedzi na te pytania oraz atrakcje na Przylądku Północnym znajdziesz tu

Droga na Nordkapp
Droga na Nordkapp
Oczywiście Norwegia Północna to nie tylko Nordkapp, ma ona wiele więcej do zaoferowania, choćby uznawany za jeden z najpiękniejszych Archipelag Lofoty, ale o tym niżej.
Jeśli już wiesz, że warto, to zapewne zadajesz sobie pytanie:

Kiedy najlepiej jechać do Norwegii północnej?

Najlepiej latem nie później niż 29 lipca, bo wtedy kończą się dni polarne na Nordkappie (na Lofotach 14 lipca). Będziesz mógł uczestniczyć w przygotowanym przez naturę spektaklu dnia polarnego i obserwować słońce, które przez całą dobę nie chowa się za horyzontem. Plusem jest to, że cały czas jest widno i jeśli tylko wystarczy Ci sił, to możesz jechać o każdej porze dnia i nocy. Drogi o tej porze roku są bez problemu przejezdne, temperatura znośna, pozwalająca na darmowe nocowanie pod namiotem, blisko natury, co my zdecydowanie preferujemy.

Co to jest dzień polarny? Czym są białe noce i czym się różnią od dni polarnych?

Dzień polarny to zjawisko naturalne, które występuje za kołem podbiegunowym (66°33′39″) i polega na tym, że słońce przez całą dobę nie zachodzi, nie chowa się poza linię horyzontu (Midnight sun, po norwesku Midnattssol). Występuje naprzemiennie z nocą polarną, tzn. kiedy jest dzień polarny na biegunie północnym, to na południowym jest noc polarna i potem odwrotnie. Dni polarne w Norwegii trwają od 20 kwietnia do maksymalnie 22 sierpnia – najdłużej na Svalbardzie, ale ich występowanie jest zależne od położenia, np.:

Nordkapp: 14 maja – 29 lipca
Lofoty: 28 maja – 14 lipca
Tromsø: 20 maja – 22 lipca
Hammerfest 16 maj – 27 lipiec
Svalbard: 20 kwietnia – 22 sierpnia

Białe noce nie są równoznaczne z dniami polarnymi. Dotyczą regionów położonych przed kołem podbiegunowym. Białe noce w Norwegii w czasie dni polarnych poza kołem podbiegunowym dotyczą praktycznie całego kraju. Polegają na tym, że słońce chowa się za horyzont płytko i na krótko, czego wynikiem jest jasne niebo, a tym samym widna noc.

Czy w Norwegii są renifery?

Tak w Norwegii są renifery. Możesz być spokojny, jeśli jedziesz na Nardkapp, to na pewno je spotkasz. Najwięcej hodowlanych reniferów znajduje się właśnie na dalekiej północy Norwegii, a największe stada można spotkać na Płaskowyżu Handargervidda. Renifery w Norwegii stanowią 90% populacji europejskiej.

Renifer
Renifer

Co zwiedzić w Norwegii Północnej?

Sama droga na Nordkapp jest już atrakcją samą w sobie i zdecydowanie cały wyjazd potraktuj jako road trip i czerp ile się da z każdego przejechanego kilometra, ponadto nie przegap wielu ciekawych miejsc w tym regionie.

Norwegia północna atrakcje:

Przylądek Północny Nordkapp – OBOWIĄZKOWO Globus + inne atrakcje na terenie, ich listę znajdziesz tu

Przylądek Północny Nordkapp - pomnik w kształcie globusa
Przylądek Północny Nordkapp - pomnik w kształcie globusa

Archipelag Lofoty, najpiękniejsze plaże w Norwegii i cudowne wioski z kolorowymi domkami – atrakcje na Lofotach znajdziesz tu i tu i tu

Lofoty - Hamnoy
Lofoty - Hamnoy

Tromso – największe miasto w Norwegii północnej, więcej o nim tu

Punkt widokowy - Tromso
Punkt widokowy - Tromso

Skarsvag – wioska rybacka, najdalej na północ wysunięta miejscowość w Europie kontynentalnej, ok. 16 km od Nordkappu

Skarsvag - wioska rybacka
Skarsvag - wioska rybacka

Ryty w Alcie – wpisane do Unesco naskalne rysunki sprzed ponad 6 tysięcy lat, więcej tu

Naskalne ryty w Alcie
Naskalne ryty w Alcie

Narwik z Muzeum Bitwy o Narwik (z polskimi akcentami), więcej tu

Muzeum Bitwy o Narwik
Muzeum Bitwy o Narwik

Hammerfest – najdalej na północ wysunięte miasto Europy kontynentalnej

Wyspa Senja - druga największa wyspa Norwegii, pomiędzy Tromso a Lofotami

Jeśli jedziesz przez Finlandię to może zainteresuję Cię:
Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi z symboliczną granicą Okręgu Polarnego, więcej tu

Rovaniemi - Wioska Świętego Mikołaja
Rovaniemi - Wioska Świętego Mikołaja

Norwegia jest w ścisłej czołówce najdroższych krajów Świata, ale podróżowanie motocyklem po Norwegii wcale nie musi wyczyścić Ci konta do zera. Na paliwie nie oszczędzisz, tankować musisz i choć w Norwegii przewóz zapasowego kanistra z paliwem jest dozwolone, to już na prom nie wjedziesz z takim ładunkiem, a paliwo w graniczącej Finlandii jest droższe. Ale jest kilka optymistycznych zagadnień:

Czy w Norwegii drogi są płatne?

Otóż dla motocykli nie! Korzystanie z autostrad i dróg na terenie Norwegii  jest dla motocyklów bezpłatne.  Samochody osobowe za każdorazowy przejazd niektórymi drogami, autostradami, tunelami i mostami muszą uiścić opłatę.

Mageroya - droga E69
Mageroya - droga E69

 Czy w Norwegii można nocować na dziko?

Tak i to nawet w Parkach Narodowych, zgodnie z tzw. Allemannsretten - prawo do swobodnego korzystania z natury. Dotyczy ono terenów zarówno państwowych, jak i prywatnych, ale pamiętaj, że namiot możesz rozbić zachowując odległość 150m od budynków oraz nie możesz tego zrobić w miejscach oznaczonych tablicami z zakazem biwakowania. Teren musi być nieuprawiany i nieogrodzony. Możesz spać za free przez dwa dni bez pozwolenia. Jeśli chcesz biwakować dłużej, musisz mieć zgodę właściciela gruntu, wyjątkiem są góry, gdzie możesz zostać dłużej bez pozwolenia.
Wybierając darmowy nocleg w Norwegii nie tylko sporo zaoszczędzisz, ale też bardziej poczujesz symbiozę z naturą, polecamy!

Plaża Vik
Plaża Vik

Co jeść w Norwegii?

Jedzenie niestety jest drogie i choćby cena pieczywa potrafi wywołać ból głowy. Kupuj w dużych marketach i oczywiście korzystaj z promocji. Co zabrać z Polski do Norwegii? O ile twój żołądek wytrzyma oczywiście lekkie i szybkie do przygotowania zupki chińskie zapewne byłyby ok, ale polecamy pełnowartościowe liofilizaty, które również niewiele ważą i też wystarczy tylko zalać wodą. Cena może nie jest niska, ale warto. Ekonomiczniej wyjdą podwójne porcje. Podczas dwóch wyjazdów do Norwegii przetestowaliśmy ich całkiem sporo i pod względem smaku i konsystencji dla nas najlepsze liofilizaty to LYO EXPEDITION i Trek'n Eat (post nie jest sponsorowany!) Dobrym rozwiązaniem (które praktykujemy) jest przenośny ruszt, który bez problemu mieści nam się w kufrze i pozwala bez kosztów usmażyć choćby złowione ryby czy zgrilować parówki, którymi zawiniętymi w tortillę lub naleśnik zajadają się Norwedzy. I tu ciekawostka! Parówki występują w wersji do gotowania i grillowania, wybierz właściwe, a o kiełbasie na czas wyjazdu zapomnij:) Jeszcze kwestia wody – nie musisz jej kupować, w każdym kranie jest woda pitna i smaczna. Kraniki znajdują się w niektórych sklepach, punktach turystycznych, na stacjach benzynowych, wypatruj ich, a jeśli masz problem poproś sprzedawcę na stacji – bez problemu uzupełni Twoje zapasy. Jeśli kupisz napoje – nie pozbywaj się butelek i puszek, są one zwrotne, wrzuć je do automatów w marketach i odbierz bon do wykorzystania w tym sklepie.

Liofilizaty firmy LYO EXPEDITION
Liofilizaty firmy LYO EXPEDITION

Czy w Norwegii można łowić ryby bez zezwolenia?

W Norwegii łowienie ryb bez licencji jest dozwolone ze zbiorników ze słoną woda czyli z fiordów, morza. Wędkowanie w śródlądowych akwenach – wodach słodkowodnych (jeziora, rzeki) wymaga wykupienia licencji. Pamiętaj, że ryby możesz łowić tylko na swój użytek, nie możesz ich sprzedawać.

Wędkowanie w fiordzie
Wędkowanie w fiordzie

Jeśli już wystarczająco zaoszczędziłeś, to możesz sobie pozwolić (a wręcz musisz!) na kilka lokalnych przysmaków:)

Czego spróbować? Lokalne przysmaki Norwegii

brązowy ser Brunost – faktycznie ma brązowy / karmelowy kolor i posmak toffi, słodko-słony. Dość "egzotyczny" smak, ale fajny.

Brązowy ser Brunost
Brązowy ser Brunost

dżem z moroszki – żółtej maliny (im wyższa zawartość owoców, tym lepszy, a tym samym droższy)

Dżem z moroszki
Dżem z moroszki

czekolada Freia – hm... Czekolada jak czekolada, chyba kultowa dla Norwegów, niczym dla nas batoniki Prince Polo

Czekolada Freia
Czekolada Freia

Pølse – wspomniane już parówki, po których po 2 tygodniach zapewne dostaniesz parówkowstrętu, ale spróbuj! Najlepiej grillowane w tortilli lub naleśniku ziemniaczanym (Lompe)

Parówki Pølse
Parówki Pølse

Fiskepudding – budyń z ryb i mąki, którym Norwegowie się zajadają głównie na kanapkach. Jakoś nas połączenie "budyń" i "ryba" niekoniecznie przekonało i chyba podświadomie unikaliśmy możliwości spróbowania;)
ser Norvegia – klasyk, nie zaskoczył nas smakiem
bułeczki cynamonowe - Kanelboller
lukrecja w postaci najróżniejszych czarnych słodyczy typu żelki, cukierki – smak absolutnie nie nasz, ale jeśli jeszcze nie masz do niej wstrętu, bo zapewne nie próbowałeś, to zrób to!
Ketchup Idum i słodka żółta musztarda
mrożona pizza Grandiosa – żartobliwie uważana za danie narodowe, a to ze względu na orgomne spożycie.
mięso z renifera, łosia, a nawet z wieloryba – tu już się przygotuj na spory wydatek
listę kończą popularne suszone ryby - sztokfisz

Norwegia ciekawostki

Kolorowe domki w Norwegii - dawniej kolor domu świadczył o zamożności właściciela. Najwięcej było czerwonych, bo pigment w tym kolorze był najtańszy. Najbogatsi mogli sobie pozwolić na biały i niebieski.

Mandaty w Norwegii – są najsurowsze w Europie. Przykładowo przekraczając prędkość o 5km/h płacisz ok. 1100 NOK, o 15 km/h ok. 4800 NOK, a o 30km/h przy ograniczeniu do 60km/h juz tracisz prawo jazdy. Za korzystanie z telefonu w trakcie jazdy ok. 9700 NOK, podobna stawka za niezatrzymanie się na STOPie, wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu czy przejazd na czerwonym. Jazda pod wpływem alkoholu, którego poziom przekracza 1 promil kończy się w więzieniu. Dozwolone do 0,2 promila. Pomiędzy 0,2 a 1 promil kara zazwyczaj jest trójskładnikowa i zależna od zawartości alkoholu we krwi (baaaaardzo wysoki mandat, utrata prawa jazdy, kara pozbawienia wolności w zawieszeniu)

Alkohol – w supermarketach dostępne jest tylko piwo. Alkohol powyżej 4,75% można kupić tylko w nielicznych państwowych sklepach do tego przeznaczonych - Vinmonopolet. Co ciekawe w całej Norwegii sklepów tych jest tylko około 300, są one czynne w dni robocze do 20, a w soboty do 18. Alkohole mocne powyżej 22% można kupić dopiero po ukończeniu 20 lat.,

Ziemniaki - do Norwegii nie można wwozić ziemniaków.

Resztki śniegu na przełęczy
Resztki śniegu na przełęczy

Śnieg – choć Norwegia kojarzy się ze śnieżycami i nieprzejezdnymi drogami, to na stokach śnieg jest magazynowany na kolejny sezon i stoki są sztucznie dośnieżane

Boks - w Norwegii do 16.12.2014 boks był zakazany.

Deskorolki – jazda na deskorolce w Norwegii była zakazana od 7.09.1978 do 9.05.1989

World Happiness Report – Norwegia znajduje się na 8 miejscu w rankingu najszczęśliwszych państw na świecie

Zainteresuję Cię też zapewne jaka jest różnica czasu pomiędzy Polską i Norwegią oraz innymi krajami w drodze na Nordkapp.

Polska – Litwa +1h
Litwa – Łotwa 0
Łotwa – Estonia 0
Estonia – Finlandia 0
Finlandia - Norwegia -1h
Finlandia - Szwecja -1h
Szwecja – Norwegia 0

Czyli w Szwecji i Norwegii jest taki sam czas jak w Polsce, ale już w Litwie, Łotwie, Estonii i Finlandii jest 1 godzina różnicy. Zwróć na to uwagę w drodze powrotnej, bo w graniczącej ze Szwecją czy to Norwegią Finlandii będzie już godzina później. Uwzględnij to, zwłaszcza jeśli planujesz przewóz motocykla pociągiem i musisz zdążyć na określoną godzinę. Więcej o tym jak skrócić drogę na Nordkapp i pociągu przewożącym motocykle i samochody znajdziesz tu

Pociąg do przewozu motocykli i samochodów
Pociąg do przewozu motocykli i samochodów

Pełną relację z naszego wyjazdu motocyklem na Nordkapp przez Finlandię wraz ze współrzędnymi GPS atrakcji i noclegów na dziko znajdziesz w relacji z kolejnych dni wyjazdu.

Poszczególne dni wyjazdu znajdziesz tu.


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty